Pierwszy longplay dream-popowego tria „nastroje” nosi tytuł „przestrzenie”, a jego premiera została zapowiedziana na styczeń 2021 r. Płyta powstawała przez ostatnie dwa lata i jest wynikiem kilkuset godzin pracy kilku osób. „Przestrzenie” zawierają 9 utworów; dodatkowo, wyłącznie na fizycznym krążku pojawi się bonus track pt. „tropikana” – szalony numer, który podbija serca słuchaczy na koncertach. Singlem promującym wydawnictwo będzie utwór pt. „o wszystkim, co się nie wydarzy”; zostanie on okraszony teledyskiem, ostatnim z czteroczęściowego video-EP, nagranego przez zespół w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej w 2021 r.

„nastroje” to całkowicie niezależny zespół muzyczny, który wraz z grupą najbliższych współpracowników samodzielnie realizuje, produkuje i wydaje swoją twórczość. Dzięki temu członkowie grupy mogą nadawać kształt swoim pomysłom i dawać upust energii twórczej w sposób zupełnie swobodny i nieskrępowany, pozbawiony presji, bez wpływów zewnętrznych.

Od samego początku istnienia „nastrojów”, członkowie grupy podkreślają kluczową rolę warstwy lirycznej w piosenkach. Wszystkie teksty zostały napisane w języku polskim. Można wyczuć w nich szeroki wachlarz emocji – od radości, czerpania z życia pełnymi garściami, przez refleksyjność, aż po nutę nostalgii. Teksty dotyczą m.in. przemyśleń i obserwacji kobiety, traktujących o dojrzałej relacji, interpretacji współczesnego życia w mieście czy nawet tematyki wyzwań społecznych i finansowych młodego, wchodzącego w dorosłość pokolenia. Występują w nich nawiązania do dzisiejszej polszczyzny, a niekiedy także eksperymenty językowe.

Słuchacze będą mogli doświadczyć, że teksty zostały napisane w oparciu o dogłębnie przeżywane emocje i doświadczenia. Jak w utworze „tylko mówisz”, w którym autorka zwraca się do mężczyzny, z którym nie może nawiązać rozmowy: „Echo oddechów odbija się i ginie…” albo w „o wszystkim, co się nie wydarzy”: „Znowu mieli zarno kawy/tyle w temacie zabawy…”

Utwory w znacznej mierze czerpią ze stylistyki lat 80. i 90. Otwierający LP „hipnotyzujesz mnie” oraz wspomniany wyżej „tylko mówisz” przypominają dyskotekowe hity z tamtego okresu, „skok” został okraszony rozmytymi, ejtisowymi klawiszami, a „refleksy” przywodzą na myśl numery z czasów, kiedy trzeba było czatować z uchem przy radiu, żeby raz jeszcze usłyszeć wyczekiwany singiel.

W swojej twórczości „nastroje” inspirują się przede wszystkim muzyką elektroniczną, syntetycznymi i przetworzonymi dźwiękami. Jednocześnie warstwa muzyczna składająca się z przestrzennego brzmienia gitary i syntezatorów pięknie współgra z delikatnym, pełnym ciepła wokalem. Właśnie te elementy wyróżniają zespół na polskiej scenie i to do nich nawiązuje nie tylko muzyka, ale też okładka i tytuł albumu – „przestrzenie”.

„nastroje” dbają o spójność prezentowanego przekazu, a ich zamiłowanie do popkultury z końcówki XX wieku znajduje odzwierciedlenie również w warstwie wizualnej. Białe stroje, w których występują członkowie zespołu, nawiązują przede wszystkim do barwy pereł symbolizujących ulotność, zmienność i kruchość, a tym samym odnoszą się do samej nazwy zespołu. Na „przestrzeniach” Ola, Michał i Kuba odeszli jednak nieco od dotychczasowego, ascetycznego wizerunku, kierując się w stronę… disco! Album promuje sesja zdjęciowa, w której artyści zostali uchwyceni podczas tańca, a oprócz bieli, widzimy również pióra i cekiny.

Fizyczne wydanie „przestrzeni” zachwyca na każdym kroku. Oprócz uczty muzycznej, zespół zafundował „przysmak wizualny” – zamiast bookletu, do płyty nietypowo załączony został plakat, stylizowany na modłę tych, które dołączane były do kolorowych pism muzyczno – rozrywkowych, takich jak nieśmiertelne Bravo czy Popcorn. Jest to kolejny element, który pozwala słuchaczom przenieść się w czasie! Dla fanów sztuki współczesnej, na odwrocie plakatu umieszczono abstrakcyjną grafikę, która z łatwością przyozdobi niejedno wnętrze. W inny wymiar przenosi także nasączone aromatami cytrusów i migdałów drewienko, które załączone zostanie do limitowanej serii płyt.

W najbliższych miesiącach „nastroje” planują zagranie kilku koncertów, promujących album. A zatem, do zobaczenia i usłyszenia niebawem na trasie!

 

Playlista:

  1. hipnotyzujesz mnie
  2. przestrzenie
  3. skok
  4. moment
  5. tylko mówisz
  6. o wszystkim, co się nie wydarzy
  7. lato doskonałe
  8. refleksy
  9. spokojniej
  10. bonus track: tropikana

 

 

O wszystkim, co się nie wydarzy” – to utwór promujący pierwszą płytę LP zespołu pt. „przestrzenie”.

Podobnie jak ostatnie single grupy, „O wszystkim, co się nie wydarzy” w warstwie muzycznej w dużym stopniu nawiązuje do estetyki lat 80. Z jednej strony słuchacze mogą doświadczyć przestrzennych, wybrzmiewających dźwięków syntezatorów i gitary, typowych dla rozwiązań muzycznych wykorzystanych w tamtym okresie, a z drugiej napędzającej utwór, dynamicznej i mocnej perkusji. Członkowie zespołu często podkreślają, że ich intencją nie jest kopiowanie ejtisów, ale przepuszczanie ich przez – być może odległe od siebie – sita: własnej wrażliwości oraz nowoczesnej produkcji. Stąd słuchacze mogą mieć wrażenie obcowania z twórczością oryginalną, rzadko spotykaną w rozgłośniach radiowych, która jednocześnie ma duży potencjał komercyjny.

W warstwie tekstowej „O wszystkim, co się nie wydarzy” jest historią opowiedzianą przez czułą obserwatorkę, dotyczącą dwojga ludzi, nie mogących znaleźć nici porozumienia. Brak wypracowania narzędzi pozwalających na komunikację, uciekanie się do własnych złudzeń i wyobrażeń oraz obojętność innych to elementy, które autorka bierze na celownik. Jednocześnie odnosi się do zachowania, uczuć oraz postawy kobiety, która znalazła się w trudnej sytuacji życiowej. Opisywane doświadczenia są na tyle uniwersalne, że z pewnością wielu słuchaczy i słuchaczek będzie mogło przejrzeć się w nich jak w lustrze.

„O wszystkim, co się nie wydarzy” został okraszony teledyskiem, ostatnim z czteroczęściowego video-EP, nagranego przez zespół w Pałacu Kultury i Zagłębia w Dąbrowie Górniczej w 2021 r.   Jego premiera zapowiedziana została na 21 stycznia 2021 r.